Kezdők útmutatója a kötéshez és horgoláshoz – Alapanyagok, eszközök, első lépések
A kézimunkázás minden típusa egy varázslatos időtöltés, amely nemcsak kreatív kikapcsolódást nyújt, hanem kézzel készült, egyedi ruhákat, figurákat, lakásdekorációkat eredményez. Ha most ismerkedsz a kötés és a horgolás világával, akkor ez az útmutató segít majd téged elindulni az alapoktól, igyekszünk megosztani a tapasztalatainkat is, hogy a tipikus hibákat kiküszöböld!
1. Alapanyagok és eszközök
Fonalak
A fonalak széles választéka elérhető a webáruházunkban, kezdőként viszont a legfontosabb, hogy olyan fonalat válassz, amivel könnyedén, sikerélményekkel gazdagodva tudsz dolgozni. Ehhez a legjobbak a közepesen vastag fonalak, amelyek pamutból vagy akrilból készültek, esetleg kevertszálasak. Kezdésnek nem ajánljuk a plüssfonalakat, mohairből készült motringokat, amikkel ugyan nem lehetetlen dolgozni, de sok bosszúságtól kíméled meg magad, ha elsőre nem ezekből választasz alapanyagot!
Kötőtűk és horgolótűk
● Kötőtűk: háromféle kategóriájú kötőtűvel találkozhatsz kezdőként. Legcélszerűbb kezdőként az egyenes tűket választani. Ezekkel ruhadarabokat, lakásdekorációkat készíthetsz. Ha már belejöttél, akkor jöhetnek a damilos tűk, amelyek többféle damilhosszúságban megtalálhatók, illetve a darabos kiszerelésben megvásárolható zoknikötőtűk. Utóbbi kettő alkalmas körben kötésre is, amelyekkel egyben kötött pulóver, sapka, zokni készülhet. Mindegyik típusa a kötőtűknek különböző méretben létezik. A fonalak átkötőjén mindig találsz ajánlást a tűméret megválasztásához. Kezdőknek a 4-5 mm-es egyenes kötőtűket ajánljuk, amelyekkel csinos sálakat készíthetsz.
● Horgolótűk: A horgolótűk is különböző méretben kaphatók. Itt a te kezed fogja eldönteni, hogy melyik típussal szeretsz majd a legjobban dolgozni. Vannak nyéllel ellátott és nyél nélküli tűk is, a nagyon vastag méretek általában mind nyél nélküliek. Kezdőként itt is a 4-5 mm-ig terjedő nagyságot ajánljuk, így könnyebben átlátod a különböző pálcákat, és dolgozni is sokkal könnyebb vele.
Fontos kiegészítők
● Olló: Egy jó kézimunka olló elengedhetetlen, ha kötünk, horgolunk. Ügyelj rá, hogy jó minőségűt vásárolj, és csak a fonalakhoz használd! Webáruházunkban egészen biztosan megtalálod a tökéletes ollót.
● Mérőszalag
● Tű a szálak eldolgozásához: nagylyukú merkelőtűkkel sokkal könnyebb a munka befejezése, eldolgozása. Webáruházunkban többfélét is találsz, és kedvedre válogathatsz.
● Szemjelölők: Webáruházunkban kétféle típusú szemjelölőt találhatsz. Az összepattintós, biztostűszerű szemjelölőket inkább kötéshez ajánljuk, míg a köralakú, de nyitott szemjelölőket horgoláshoz.
● Tömőanyag: ha figurákat szeretnél készíteni, akár kötéssel, akár horgolással, akkor elengedhetetlen a jó minőségű tömőanyag. Webáruházunk többféle kiszerelésben is kínál tömőanyagot.
2. Kötés
A kötés két alapvető öltéstípusa a simaszem és a fordított szem. Ennek a két szemtípusnak a variációival nagyon sokféle mintát el lehet készíteni. Elsősorban a szemfelszedés, amit gyakorolni kell, majd a sima és fordított szemek kötését. A kötésnél (ha nem körben kötünk) mindig van színe és visszája. A színén általában simaszemekkel dolgozunk, még a visszáján fordított szemekkel. Ezzel a két szemmel már szuper sálat tudsz készíteni. Ehhez ajánljuk: Everyday, Everyday Worsted, Everyday big, Snow fonalainkat.
3. Horgolás
A horgolás egyik legfontosabb eleme a láncszem és az arra épülő pálcák. Pálcából többféle van, később ezekkel is fogunk foglalkozni. Az első és legfontosabb, hogy egy hurkot képezz, amiből aztán láncszemeket tudsz horgolni, azokra pedig különböző pálcákat. Érdemes ezeket begyakorolni, mielőtt egy nagyobb munkának nekikezdesz. A horgolásnak nincs kifejezetten színe és visszája, így ha egyráhajtásos pálcákkal készítesz sálat, akkor minden sorban ugyanannyi pálcát kell horgolnod (ezt érdemes időnként megszámolni), és szépen soronként gyarapodni fog a sálad. A horgolásról is érkezünk később bővebb tartalommal. Ehhez ajánljuk: Everyday, Everyday Worsted, Everyday big, Snow fonalainkat.
4. Tippek kezdőknek
● A legfontosabb a gyakorlás! Ha nem sikerül, ne add fel, esetleg tedd egy kicsit félre, pihenj egyet és próbáld újra! Meglátod, hogy sorról sorra egyre szebben fog menni!
● Ha teheted, világos színű fonallal gyakorolj! A sötét tónusú fonalakon nehezen, de az is előfordulhat, hogy abszolút nem látszódnak a szemek, gyakorolni nem a legjobb választás!
● Kötésnél és horgolásnál egyaránt igaz, hogy próbálj lazán dolgozni! Ha nagyon meghúzod a szemeket, akkor nem fogod tudni a tűt beleszúrni a következő sorban. Gyakorlással erre is gyorsan rá lehet érezni!
● Az interneten rengeteg hasznosvideós tartalmat találhatsz, amelyek segítik a megértését egy-egy pálcának, kötött szemnek. Könyvekben, folyóiratokban is találhatsz hasznos segítséget!
A kötés és horgolás egyaránt fantasztikus elfoglaltság, amely nemcsak kikapcsol, hanem az agyunkat is megmozgatja. Eleinte nagyon fontos, hogy türelmes legyen az ember önmagával szemben, nem szabad nagy elvárásokat felállítani magunkkal szemben. A gyakorlás során látni fogod a fejlődést, ami már önmagában is sikerélményt ad! Bízunk benne, hogy örömöd leled a kötésben és/vagy a horgolásban! Kellemes kikapcsolódást kívánunk hozzá!