A fonalak vastagság szerinti csoportosítása – Melyik típus mire jó?
A megfelelő fonal kiválasztása kulcsfontosságú és elengedhetetlen a munka megkezdése előtt, hiszen jelentősen befolyásolja a készülő kötött vagy horgolt darab kinézetét, tapintását, textúráját és használati módját. Emellett a megfelelő horgolótű és kötőtű megválasztásában is fontos, hogy milyen vastagságú fonallal dolgozunk. A fonalak vastagság szerinti csoportosítása segít eligazodni a különböző típusok között, hogy mindig a leginkább passzoló fonalat választhasd az aktuális munkádhoz, illetve segítség azoknak is, akik a gombolyagok címkéje alapján próbálják meghatározni az adott motring vastagságát, hiszen a gyártók nagyobb része feltünteti ezt.
Az átkötő címkén található gombolyag piktogram és hozzá a számozás megmutatja, hogy milyen vastagságú fonalat tartunk a kezünkben.
A fonalak vastagság szerint
1. Csipkefonal (0 számmal jelzett, angolul: Lace)
A csipkefonalak rendkívül vékonyak, gyakran selyemből, alpaka- vagy gyapjúkeverékből és pamutból készülnek. Ideálisak csipkemintás sálak, kendők, finom, könnyű nyári és átmeneti felsők készítéséhez. Csipkefonalból készülnek a filéhorgolt terítők, futók, ünnepi díszek, horgolt virágok. Webáruházunk ajánlatából a Moonlight fonalakat ajánljuk.
2. Nagyon vékony fonal (1-es számmal jelzett, angolul: Super Fine)
Ebbe a kategóriába tartoznak a zoknifonalak és a csipkefonalaknál vastagabb, de már ruházathoz alkalmas fonalak. Tökéletesek részletgazdag mintákhoz és finom kidolgozású, minden szezonban hordható ruhadarabokhoz. Anyagát tekintve nagyon sokfélével találkozhatunk; lehet akril, pamut, kevertszálas is a teljesség igénye nélkül, így érdemes a készülő munkadarab használati céljának megfelelő összetételűt választani. A fonalak összetételéről már korábbi cikkünkben írtunk, ahol megtalálod azt is, hogy mire használhatod az adott anyagú fonalat. Webáruházunk kínálatából a Merino Extra Fine és a Flowers fonalakat ajánljuk ehhez a kategóriához.
3. Vékony fonal (2-es számmal jelzett, angolul: Fine vagy Sport)
Ez a fonaltípus kiválóan alkalmas könnyű nyári, vagy tavaszi kardigánokhoz, felsőkhöz, topokhoz, de kendők is készülhetnek belőle. Ez a fonaltípus is anyagát tekintve nagyon széles választékban elérhető, találhatunk pamut, akril, kevertszálas, de akár különleges alapanyagból készültek is. Webáruházunkban a Camilla fonalat, a Jeans fonalakat és a Himagurumit is ebben a kategóriában találod.
4. Közepes vastagságú fonal (3-as számmal jelzett, angolul: Light)
Ez az egyik legnépszerűbb és kezdők számára is legkönnyebben kezelhető vastagság. Ezekből a típusú fonalakból készíthetünk pulóvereket, felsőket, sapkákat, sálakat és kendőket. A fonal anyagától függ, hogy mely évszakban célszerű hordani az elkészült darabot. Webáruházunk kínálatából ajánljuk a Waltz és a Start fonalainkat.
5. Normál vastagságú fonal (4-es számmal jelzett, angolul: Medium vagy Worsted)
A közepes vastagságú fonalak közé tartozik a népszerű „worsted” fonal, amely rendkívül sokféleképpen felhasználható. Kiváló választás lehet takarókhoz, pulóverekhez, sapkákhoz, sálakhoz és akár kesztyűkhöz is. Előnye még ennek a vastagságú fonalnak, hogy haladós a munka vele. Leginkább őszi és téli viseletekhez ajánljuk webáruházunk kínálatából a következőket: Everyday, Everyday Worsted,
6. Vastag fonal (5-ös számmal jelzett, angolul: Bulky)
A vastag fonalakra már egyaránt jellemző, hogy könnyen, gyorsan készíthetünk látványos darabokat. Kezdőknek ideális. Emellett a vastagságuk melegséget is kölcsönöz, így kiváló választás pulóverekhez, takarókhoz, kiskabátokhoz, poncsókhoz. Többnyire ezek műszálas alapanyagból (akrilból, poliészterből) készülnek, de előfordulnak természetes alapú anyagok is például pamut. Kínálatunkból a következő fonalat ajánljuk: Snow.
7. Nagyon vastag fonal (6-os számmal jelzett, angolul: Super Bulky)
Ezek a fonalak már a nagyon vastag kategóriát képviselik. A munka haladós, látványos velük, viszont a kezeket is kevésbé kíméli. Főként lakásdekorációs elemekhez használják: szőnyegek, kosárkák, lábtörlők, táskák készülhetnek belőle, de előfordulnak könnyebb kivitelű fonalak is, amelyekből vastag pulóver, kabát esetleg sapka eshet le a tűnkről. Webáruházunkban ebből a kategóriából a Cotton Club fonalat ajánljuk szőnyeghez, táskához, kosárkákhoz, lábtörlőhöz. Ruházathoz pedig az Everyday Big fonalakat érdemes választani, meleg, puha és antipilling (nem bolyhosodó). Ajánljuk még plüssökhöz, kiegészítőkhöz a Dolphin Baby és Happy Baby fonalainkat, amelyek viszont inkább gyakorlottabb kötők és horgolók számára javasoltak.
8. Extra vastag fonal (7-es számmal jelzett, angolul: Jumbo)
A legvastagabb fonaltípus, amelyet kézzel kötéshez, horgoláshoz használnak.
Hogyan válaszd ki a megfelelő fonalat?
Mire figyelj, amikor elkezded megtervezni a munkádat?
● Mindig fordíts figyelmet a mintára és az ajánlott fonalra! – Elsősorban a fonalválasztást meghatározza az elkészült darab használata, utána pedig érdemes az ajánlott fonalhoz nagyon hasonlót választani. Ha nem találunk vagy más fonalba szerettünk bele, akkor viszont jön a horgolás- és kötéspróba, ami elengedhetetlen a tökéletes munkához! Erre a későbbiekben külön bejegyzést fogunk szánni!
● Figyelj a tűméretre! – A mintáknál mindig van egy ajánlott tűméret, ami fél-fél számmal lehet több vagy kevesebb, attól függően, hogy mennyire horgolunk/kötünk szorosan! Ezért is szükséges a kötés-/horgoláspróba
● Határozzuk meg, hogy mire fogjuk használni az elkészült munkát! – Ennek megfelelően keressünk fonalat! Nyárra például nem érdemes gyapjú alapanyagú fonalból felsőt készíteni, hiszen az meleg lesz. Helyette válasszunk pamuttartalmú fonalat!
Összegzés
A fonalak vastagsága is fontos szerepet játszik abban, hogy milyen lesz a kész munkád kinézete és felhasználhatósága. A megfelelő vastagság kiválasztásával nemcsak az elkészítés folyamata lesz gördülékenyebb, hanem az elkészült darab is tartósabb és esztétikusabb lesz. Legyen szó egy könnyed csipketerítőről vagy meleg, masszív puha, és vastag takarókról, a megfelelő fonal megtalálásával minden projekt elkészülte sikerélménnyé válhat!